Loomi kaasava teraapia ajalugu

Inimese- ja looma vahelisele suhtele on ammu omistatud terapeutilist mõju. Näiteks soovitati koeri inglise daamidele, kui ravimit haiguste vastu. Tänapäeval on leitud, et loomadega suhtlemine vähendab stressi, ärevust ja üksindustunnet. Samuti sisendab enesekindlust ja pakub emotsionaalset tuge.

Boris Levinson (1962) oli esimene professionaalne terapeut, kes ametlikult tutvustas ja kirjeldas, mil moel saavad loomad toetada terapeudi ja kliendi vahelist suhet ning suurendada kliendi motivatsiooni. Ta märkas teraapiasessiooni käigus, et suudab vaimupuudega lapsega saavutada parema kontakti siis, kui kohal on tema koer Jingles. Sellest kujunes uus valdkond inimestele osutatavate teenuste hulgas. Esimestes lemmikloomade kaasabil korraldatud teraapiaprogrammides aitasid ravi sageli läbi viia vabatahtlikud personaliliikmed, kes tõid oma lemmikloomad haiglatesse, hooldekodudesse ning muudesse regulaarselt töötavatesse pikaajalistesse hooldusasutustesse. Tänapäeval on kõige levinumad teraapialoomad koerad, merisead, küülikud, kalad, delfiinid, linnud ja hobused. Eraldi suundadena on välja arenenud hobuteraapia, hipoteraapia, koerateraapia ja delfiiniteraapia. 

Eestis astub loomade kaasamine teraapiasse oma esimesi samme. Ameerikas kasutatakse antud sekkumist juba aastaid haiglates, hooldekodudes ja haridusasutustest. Sealsetes ülikoolides on läbi viidud hulgaliselt uuringuid, mille eesmärgiks on loomade positiivse mõju välja selgitamine ning meie igapäevaellu toomine.

Kuidas kaasatakse loomi inimestesse aitamisse ja õpetamisse?
Selleks on kolm peamist viisi.

  • Loomi kaasavad tegevused (Animal Assisted Activity)- erinevad tegevused loomadega, kus konkreetne ravieesmärk puudub. Tegevused on mõeldud inimese elukvaliteedi parandamiseks, motivatsiooni tõstmiseks, positiivsete emotsioonide loomiseks. Tegevuse käigus hoolitsetakse loomade eest, harjatakse, jalutatakse, mängitakse. Seda tüüpi tegevusi viivad läbi vastava väljaõppe saanud vabatahtlikud. Vabatahtlikult ei nõuta erispetsialisti haridust. Loomad kellega töötatakse peavad olema testitud ja inimesele turvalised. Peamised tegevusalad on haiglate, hooldekodude külastused, lugemiskoerad, kodukülastused jne.

  • Loomi kaasav õpe (Animal Assisted Learning)- erinevad tegevused, kus loom on kaasatud õppeprotsessi haridusasutuses. Näiteks töötavad loomad tavakoolis, kus nad väärtuskasvatuseks uusi võimalusi luues toovad tundi lisaväärtust. Samuti töötavad loomad erivajadustega laste haridusasutustes. Loomade abil õppimist viivad läbi vastava väljaõppe saanud spetsialistid (õpetajad, eripedagoogid, psühholoogid, logopeedid, sotsiaalpedagoogid – kokkuvõttes kõik spetsialistid, kes on seotud inimest abistavate elukutsetega). Tegevusi saavad läbi viia ka vastava väljaõppega vabatahtlikud, kui nad töötavad koos erispetsialistiga. Loomad kellega töötatakse peavad olema testitud ja inimesele turvalised.

  • Loomi kaasav teraapia (Animal Assisted Therapy) - on eesmärgipärane sekkumine, kus nõuetele vastav loom on kaasatud kliendi teraapiaprotsessi. Seda tüüpi tegevusi võivad läbi viia vastava väljaõppe saanud spetsialistid, kelle puhul on tegemist inimest abistavate elukutsete esindajatega (psühholoogid, füsioterapeudid, eripedagoogid, sotsiaalpedagoogid, arstid jne.). Vabatahtlikud, kellel puudub vastav haridus võivad teraapiat läbi viia ainult koos erispetsialistiga. Looma kaasava teraapia käigus püstitab spetsialist kliendi vajadustest lähtuvad teraapia eesmärgid ja töötab välja loomaga koostööks sobivad harjutused. Hilisemaks analüüsiks dokumenteeritakse kogu teraapia protsess. Teraapia käigus tagatakse kliendile psühholoogiline ja füüsiline turvalisus.

Oluline on teada, et loomade kaasamine teraapiasse ei ole eraldi eriala, mida saaks teha eraldiseisva teraapiana. Looma saab teraapiasse kaasata professionaal, kellel on olemas erinevaid teraapia väljaõpped, mida ta rikastab looma teraapiaprotsessi kaasamisega. Näiteks kaasatakse loom loovteraapia või pereteraapia seanssi. Looma teraapiasse kaasamise eesmärgiks võib olla sõltuvalt spetsialisti väljaõppest kliendi füüsilise, sotsiaalse, emotsionaalse või kognitiivse funktsioneerimise parandamine.

Eesti Loodus- ja Loomateraapiakeskus MTÜ

E-post: info@loomateraapiakeskus.ee
Tel. +372-5113705
Piibe mnt. 11
Aegviidu alev
Anija vald
Harjumaa

 

 

 

Search